Kalendarz wydarzeń

Zaproszenie na spotkanie autorskie z dr hab., prof. nadzw. Agnieszką Teterycz-Puzio z Instytutu Historii i Politologii naszej Uczelni

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Wydawnictwo Poznańskie, Herbaciarnia w Spichlerzu oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie z dr hab., prof. nadzw. Agnieszką Teterycz-Puzio, która zaprezentuje swoją nową książkę pt.: „Polscy krzyżowcy”. Spotkanie odbędzie się 15 listopada (środa) 2017 r. o godz. 17:00 w Herbaciarni w Spichlerzu (Rynek Rybacki w Słupsku). W epoce średniowiecza Polacy, tak jak inni Europejczycy, wędrowali do Ziemi Świętej jako waleczni krzyżowcy lub pobożni pielgrzymi. Te elementy wypraw wzajemnie się przeplatały. Motywacje podjęcia tak dalekich eskapad były różne: od religijnych poprzez chęć przeżycia przygody, wypełnienie zobowiązań sojuszniczych a nawet żal po złamanym sercu… Polacy wracali odmienieni, o czym świadczą świadectwa ich energicznych działań: nowe fundacje, budowle i instytucje. Podróżowali polscy władcy, dygnitarze, a także bogatsi rycerze a nawet mieszczanie. Wśród krzyżowców i pątników widzimy tak znane postaci, jak: Henryk Sandomierski, Bogusław X Pomorski czy Jan Długosz. Jednak wyprawy krzyżowe na Bliski Wschód nie rozbudzały w Polsce aż tak wielkich namiętności, jak to było w przypadku naszych sąsiadów Czechów czy nawet Skandynawów. Co było tego przyczyną? Autorka zbiera wszystkie możliwe informacje na ten temat i próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Z książki dowiemy się nie tylko kto, kiedy i dlaczego, ale przede wszystkim poznamy ówczesne ceny, środki lokomocji, szlaki i relacje ze spotkań z obcymi. Zasłona niewiedzy o krucjatach Polaków została odsłonięta!

Więcej na stronie wydawnictwa: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/…/polscy-krzyzowcy.html

książka A. Teterycz

Miejsce Herbaciarnia w Spichlerzu, Rynek Rybacki, Słupsk