Events Calendar

Zapraszamy na Noc w Ratuszu z udziałem wykładowców i studentów AP w Słupsku

20 maja (sobota) br. już od godziny 18:00 słupski ratusz po raz trzeci otworzy swoje wrota. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, na którym  będzie można spotkać studentów i wykładowców z Instytutu Fizyki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pracownicy i studenci z naszej Uczelni zaproszą gości – małych i dużych – do  magicznego świata fizyki, biologii oraz chemii. Na każdego, kto zawita tego wieczoru do słupskiego magistratu, czekać będzie mnóstwo atrakcji i niespodzianek. To doskonała okazja, aby zwiedzić zabytkowe wnętrze gmachu i skorzystać z niecodziennej oferty edukacyjno-rozrywkowej, przygotowanej przez Akademię Pomorską w Słupsku, przez instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, wydziały urzędu miejskiego i prywatnych przedsiębiorców. O godzinie 18:00 gości powita w muzycznym klimacie Katarzyna Dacków, a tuż za drzwiami ratusza czekać będzie przestrzeń w wyjątkowej odsłonie. Korytarze ratuszowe zamienią się w przestrzeń wystawienniczą, na której zaprezentowane będą zdjęcia, rysunki, obrazy młodych zdolnych uczniów z Zespołu Szkół Technicznych „FotoPlastykON’17 vol.02″ oraz prace uczniów z Liceum Plastycznego im. Witkacego, którzy także pojawiają się osobiście i zaprezentują swoje umiejętności malarskie. Kolejne wyjątkowe wystawy to fotografie Czesława Cekały „Zapomniane kadry”, wystawa Medali Słupskich ze zbiorów Jana Radkowskiego z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Słupsk, wystawa  insygniów Przewodniczącego Rady Miejskiej, Księga Honorowych Obywateli Miasta Słupska oraz wystawa prac batiku ze Słupskiego Ośrodka Kultury. Proces tworzenia mozaiki pokaże słupska „Ceramikarnia”, która spróbuje zarazić gości pasją i potrzebą tworzenia. Aeroklub Słupski zaprezentuje wystawę modeli latających, a przed Ratuszem czekać będzie nie lada gratka – szybowiec, za którego sterami będzie można zasiąść. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz słupskie Wodociągi  zapraszają z kolei na warsztaty ekologiczne z grami i konkursami,  w trakcie których będzie można pogłębić wiedzę na temat segregacji odpadów i oszczędzania energii. Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” przeniesie gości do świata bajek z barwnymi lalkami i marionetkami, Nowy Teatr im. Witkacego pozwoli zamieszkać na chwilkę w „Szarym Domku”, a studenci z Koła Naukowego StudPospolita z Akademii Pomorskiej w Słupsku zadbają o to, aby każde dziecko mile spędziło czas na animacjach i warsztatach. Kuglarze i szczudlarze z Ośrodka Teatralnego Rondo umilą czas, a po zmierzchu, być może, uda im się nawiązać kontakt z Duchami Miasta.
Także słupskie szkoły zaprezentują swoje możliwości – uczennice z Zespołu Szkól Logistycznych i Mechanicznych zaprezentują umiejętności fryzjerskie, Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego zaprezentuje barwne makijaże, natomiast uczennice z Zespołu Szkół Technicznych zadbają o stylizacje i pomogą chętnym stworzyć własnoręcznie biżuterię. W trakcie Nocy w Ratuszu można będzie się zapoznać z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w nauce – „Ekonomik”, i „Drzewniak”, i „Mechanik” zaprezentują możliwości, jakie daje drukarka 3D; fototechnicy pokażą swoje filmowe i fotograficzne prace, stolarze oraz technicy technologii drewna popiszą się umiejętnościami frezowania, montażem i konserwacją drewnianych elementów, „Mechanicy” zaprezentują roboty z lego i opowiedzą o ich wykorzystaniu, informatycy poprowadzą quiz online na temat historii Słupska i słupskiego ratusza, a o tym, co będziemy nosić wiosną opowiedzą technicy przemysłu mody. 
Noc w Ratuszu będzie również okazją do spotkania z miejskimi radnymi, którzy będą do dyspozycji mieszkańców, a także przeprowadzą quiz „ Kto jest Kto?” i zmierzą się w zawodach pingpongowych. Na dziedzińcu ratusza zobaczymy pokaz skórzanych dodatków z kolekcji Łukasza Sieniucia Więckowskiego LSW, które zaprezentują tancerki Teatru Tańca Enza. Na scenie zobaczymy także pokaz mody odzieży przygotowany przez techników przemysłu mody. W Pałacu Ślubów będą czekać atrakcje przygotowane przez Urząd Stanu Cywilnego i słupskie salony sukien ślubnych oraz wypożyczalnie limuzyn ślubnych. W to wydarzenie włączą się również uczniowie Liceum Plastycznego, którzy wykonają pamiątkowe zdjęcia tym, którzy skorzystają ze ślubnego ministudia fotograficznego, a oprawę muzyczną zapewni zespół wokalny Largo. Bardzo ciekawie zapowiada się seans filmowy przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku i Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej – zaprezentują one szlak słupskich, barwnych murali oraz wirtualny spacer po ratuszu, a Wydział Polityki Przestrzennej udostępni archiwalne zdjęcia projektów słupskiej siedziby władz miejskich.

Podczas trzeciej edycji  Nocy w Ratuszu nie zabraknie tradycyjnie dobrej muzyki – muzycy ze Stowarzyszenia Makrofon oraz uczestnicy zajęć Schronu zadbają o wysoką jakość dźwięków w przestrzeni ratusza. Aktorzy z Nowego Teatru im. Witkacego zaśpiewają przeboje ze „Skrzypka na dachu” i „Scen Miłosnych”. Dodatkowo, wirtuoz gitary Pavel Vashkievich zaprezentuje swoje umiejętności i, tak jak w ubiegłym roku, młodzi muzycy ze Słupskiej Sinfonietty nastroją swoje instrumenty w ratuszowej wieży. Na dziedzińcu ratusza w hip-hopowych rytmach zaprezentują się znani słupscy wykonawcy – Endriu i Stachu, a dla aktywnych będzie również trening zumby, który poprowadzi  instruktorka fitness Kinga Żelechowska. Muszkieterowie Szpiku także włączą się do imprezy i zorganizują akcję rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego, natomiast wolontariusze ze słupskiego schroniska dla zwierząt będą zachęcać do adoptowania zwierząt z miejskiego przytuliska. Słupska Szkoła Policji po raz drugi umożliwi mieszkańcom zapoznanie się z daktyloskopem, a także przypomni zasady pierwszej pomocy i udostępni urządzenia do badań na zawartość w organizmie alkoholu. Dla wszystkich, którzy przyjdą do słupskiego ratusza w tę wyjątkową noc przygotowaliśmy dodatkowe niespodzianki – wysoko na wieży ratusza będzie fotobudka z możliwością zrobienia pamiątkowego zdjęcia, przed głównym wejściem można będzie spotkać zielarkę, która powróży i przygotuje „magiczne” ziołowe mikstury, a po zmroku specjalnie dla gości  odbędzie się widowiskowy pokaz Fireshow. Serdecznie zapraszamy!

Location Słupsk, Ratusz, Pl. Zwycięstwa 3

Galeria Akademicka


czynna: pn-pt w godzinach 8.00-15.30
zapraszamy na:

Akademia Pomorska w oczach studentów

Wystawa prac fotograficznych Dominika Windorpskiego

Galeria Akademicka ul. Boh. Westerplatte 64

Serdecznie zapraszamy